Zateplení stropu: jaký typ izolace vybrat a jak postupovat?

Může za to fyzika. Teplo stoupá nahoru. Pokud mu do cesty nedáte izolaci, unikne stropem až jedna třetina tepla. Při dnešních rozkolísaných cenách energií dost zásadní položka. Ideální čas na zateplení stropu. Poradíme, jak na to.

Proč přemýšlet o zateplení stropu?

Důvod, který jasně hovoří pro izolaci stropu, je velmi jednoduchý. Stropem uniká až ⅓ tepla. Pokud bydlíte například ve starším domě, neměli byste se zateplením stropu příliš otálet. A ani tak nezáleží, jestli topíte plynem, elektřinou nebo dřevem. Zdražení se projevuje u každého typu vytápění.

Zateplení stropu může udržet výši záloh tam, kde potřebujete. I když ceny rostou, izolace stropu vám dovolí mít spotřebu pod kontrolou.

Izolace stropu je skutečně jediným efektivním řešením. Zákony fyziky neobalamutíte. Ohřátý vzduch stoupá vzhůru a vždycky si nějakou tu mezírku ve stropě najde. Zateplením stropu teplu jednoznačně “řeknete”, že se má doma zdržet co nejdéle.

Staré domy a původní (ne)zateplení stropů

U starších domů je provedení stropů velice podobné. Konstrukci tvoří trámový strop. Trámy jsou od sebe zhruba 100 cm. Prkna jsou nabitá z obou stran. Dole tvoří strop, nahoře podlahu. Zateplení stropů dříve vypadalo tak, že do volného prostoru byla umístěna sláma nebo podobný přírodní materiál. A nejčastěji nic. Dříve to možná fungovalo jako solidní tepelná izolace stropu. Většinou je dnes ale prostor mezi trámy prázdný a teplo si vesele proudí kam chce.

U některých domů se můžete ještě setkat s tím, že na podlaze je umístěná nějaká mazanina z hlíny. Jde taky o určitou formu izolace stropu, které trochu funguje. Nemůže se ale vyrovnat moderním technologiím a materiálům.

Nejběžnější materiály vhodné pro tepelnou izolaci stropu

Pro zateplování stropu můžete využít celou řadu šikovných materiálů. Každý z nich má určitá pro a proti. Pojďme si představit ty nejběžnější.

Zateplování stropu vatou (minerální izolací)

Minerální izolace jsou vyrobené buď z kamenné vlny nebo ze skelných materiálů. Obě řešení mají stejné výhody pro zateplování stropů mezi obytným prostorem a nevytápěnou půdou. Jde o přírodní materiály, které jsou recyklovatelné.

Zateplení stropu s využitím minerální tepelné izolace má řadu nesporných výhod. S vatou se velmi dobře pracuje, je paropropustná, dlouhodobě stálá a odolná. Minerální vata jako izolace stropu pohlcuje a tlumí hluk. Nehořlavá vlna navíc zvyšuje požární odolnost konstrukcí a požární bezpečnost budov. Vata se zdá jako ideální řešení na zateplení stropu.

Jenže záleží, v jaké fázi se chcete zateplení stropu věnovat. Pokud byste chtěli jen a pouze izolovat strop, musíte se mezi prkna nějak dostat. To znamená, že byste museli odkrýt strop v obytné místnosti nebo podlahu na půdě. No, pokud v domě bydlíte, těžko si chcete v obýváku dělat binec. Na půdě je to jednodušší v tom, že tam nikdo nebydlí. Ale ani tak není izolace stropu úplně jednoduchá. Zvlášť, pokud je na půdě mazanina z hlíny nebo beton. Odstranění téhle vrstvy je náročné. Tady se vyplatí přemýšlet o využítí foukané izolace do stropu.

Zateplení stropu vatou je poměrně dostupné řešení, které zvládne téměř každý. Cenu si dokážete předem jasně vypočítat.

Zateplení stropu vatou a nové podhledy

Efektivně izolovat strop vatou jde v případě, pokud vám nevadí snížení stropu a konstrukce nového podhledu ze sádrokartonu nebo dřeva. Sádrokartonová konstrukce patří mezi ta nejdostupnější řešení. Pokud ale chcete izolovat strop dokonale, potřebujete tam dostat nejméně 20 cm izolace, i víc. V budovách s nízkým stropem není ani tento způsob izolace vhodný.

Zateplení stropu polystyrenem

Na zateplování polystyrenem jsme narazili už v článku o zateplování střech . U tohoto způsobu izolace stropu platí to samé, jako u zateplení vatou. Polystyren má ale ještě nějaké nevýhody.

Při zateplování stropu se s polystyrenem hůř pracuje. Musíte být dokonale přesní, abyste si ho nařezali přesně podle rozměrů mezi trámy. Do mezer se těžko pasuje a často vznikají mezery, kterými uniká teplo. Minerální vata je v tomhle pohledu mnohem účinnější.

Zateplení stropu foukanou izolací

Zateplení stropu s využitím foukané izolace nebo aplikační pěny patří mezi nejmodernější metody. Je to parádní řešení pro zateplení střech ve starších rodinných domech. Nemusíte totiž vytrhávat celou podlahu a skládat polystyren nebo minerální vatu. V podstatě stačí do každého prostoru udělat díru tak velkou, aby se tam vešel aplikační nástroj.

Mezi prostory přiznaných trámů se nastříká speciální pěna. Ta přilne na materiálu a po čase začne nabývat na objemu. Vyplní dokonale všechny dutiny. Po vytvrdnutí pěny se zarovná jen v těch místech, kde “vylézá” ven. Zateplení stropu foukanou izolací můžete využít při konstrukci nových stropů.

Zateplení stropu foukanou izolací má pro mnohé jednu zásadní nevýhodu. Je cenově mnohem náročnější. Pokud si porovnáte cenu minerální vaty a foukané izolace, kterou provede odborná firma, může to být klidně i čtyřikrát dražší. To už je pak na vašem zvážení, zda se vám takový druh izolace stropu vyplatí.

Lze zvládnout zateplení stropu svépomocí?

To záleží na mnoha okolnostech. Třeba v případě zateplení stropu foukanou izolací se musíte zpravidla svěřit odborníkům. Ti vlastní specializované vybavení, které je pro izolaci stropu nutné. To prostě neobejdete.

Pokud jde o zateplení stropu vatou, to určitě zvládne každý. Jde o prosté pokládání vaty mezi trámy. Tady je jediný problém v tom, jak z půdy dostat beton, mazaninu, jak sundat prkna apod…

Jedna věc je totiž při zateplení stropu pokládat vatu, druhá pak vrátit všechno do původního stavu. Zvlášť na vesnici se může stát, že se zateplená střecha stane terčem hlodavců. Vata je zkrátka měkká a poskytuje teplo, ideální pro hnízdo potkanů nebo jiných vlezlých tvorů. Při zateplení stropu u starších domů je třeba myslet na všechno.

Zateplení stropu svépomocí a výhled do budoucna

Když se pouštíte do izolace stropu, měli byste to mít celkově promyšlené. Budete půdu nebo horní patro někdy rekonstruovat? Je daný typ zateplení stropu ideální? Nebudete to muset předělávat? Chcete zateplovat také střechu nebo obvodové zdivo? Všechny tyhle otázky si pokládejte před započetím zateplení stropu. Dost vám to v budoucnosti ušetří peníze a starosti. Třeba stihnete využít Novou zelenou úsporám a rapidně ušetříte.

Nejvíce vás zajímá

Proč bych měl zateplit strop a jakou výhodu mi to přinese?

Stropem uniká až 1/3 tepla, takže zateplení stropu vám může ušetřit peníze za vytápění a udržet výši záloh tam, kde potřebujete. Díky izolaci stropu můžete mít spotřebu pod kontrolou a zvýšit požární bezpečnost budovy.

Jaký typ izolace stropu je nejvhodnější?

Existuje několik typů izolace stropu, včetně minerální vlny, polystyrenu a foukané izolace. Každá z těchto možností má své výhody a nevýhody, a správný výběr závisí na konkrétních podmínkách vašeho domu.

Můžu si zateplení stropu udělat sám?

Pokud jde o zateplení stropu vatou, jedná se o relativně jednoduchou úlohu, kterou by měl zvládnout každý. Avšak u jiných typů izolace, jako je například foukaná izolace, je zapotřebí odborné vybavení a znalosti, a proto by měli být tito úkoly svěřeni odborníkům.

Jaký má zateplení stropu vliv na budoucnost mého domu?

Pokud se rozhodnete pro zateplení stropu, měli byste to mít promyšlené do budoucna a zvážit, zda budete chtít provést další rekonstrukce. Správný výběr izolace stropu může ušetřit peníze a potenciální problémy v budoucnosti.

Napsat komentář