Chystáte se na zateplení staré střechy svépomocí? Nebo plánujete svěřit izolaci střechy odborné firmě? Tak či tak, je výhodné znát pravidla a materiály, které jsou pro zateplení střechy důležité. Vyhnete se chybám a dodavatele si můžete jednoduše zkontrolovat, jestli dělá všechno správně. Pusťte se do přínosného čtení…
Proč se vrhnout na tepelnou izolaci střechy
Pokud stavíte nový dům nebo jiný objekt, je zateplení střechy samozřejmostí. Když už se do stavby pouštíte, kvalitní izolace se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí. Při dodržení určitých norem můžete dokonce získat značkou část peněz díky projektu Nová zelená úsporám.
To se ale týká také zateplení staré střechy. I v tomhle případě totiž můžete značně uspořit. Co si budeme povídat. Střechy starých domů jsou obvykle bez izolace. Běžně to vypadá tak, že mezi podlažími je mezi trámy pouze sláma nebo hlína. A střecha je úplně bez jakékoliv izolace.
Materiály používané pro zateplení střechy
Výběr správné tepelné izolace je pro zateplení střechy klíčové. Když získáte dostatek praktických a odborných informací, zvládnete zateplení střechy klidně i svépomocí. Představíme vám izolace, které je vhodné pro zateplení střechy použít.
Nejvýhodnější jsou minerální vlny/vaty. Minerální vlákna jsou vzájemně překřížená a vytvářejí jemnou strukturu, která zadržuje vzduch a brání mu ve volném proudění. V materiálu tak vzniká množství vzduchových buněk, které vytvářejí vysoce účinné tepelně izolační vlastnosti.
Zateplení střechy skelnou minerální izolací (vatou)
Skelná minerální izolace je směs písku a skelných střepů, které se taví při teplotě zhruba 1 450 °C. Skelná minerální izolace je vhodná zejména do konstrukcí, kde není mechanicky zatěžována, mezi trámy u podlah, na provětrávané fasády, do příček a podhledů při požadované zvýšené neprůzvučnosti. Ideální řešení pro zateplení střech.
Zateplení střechy kamennou minerální izolací
Kamenná minerální izolace se vyrábí se tavením různých kombinací hornin, mezi nimiž převažuje čedič. Proto se někdy nazývá také čedičová vata. Kamenná minerální vlna má relativně velkou pevnost, a proto se více hodí na mechanicky zatěžované konstrukce – ploché střechy, fasády, podlahy, ale také na šikmé střechy a vnitřní příčky.
Zateplení střechy polystyrenem
Stabilizovaný pěnový střešní polystyren s vysokou pevností a tuhostí je vhodný pro zateplení plochých střech, šikmých střech, balkonových a stropních konstrukcí. Zateplení střechy polystyrenem má však řadu nevýhod. Desky se těžko vkládají mezi krokve tak, aby mezi deskou a krokví nezůstávaly štěrbiny. Stačí pár milimetrů mezera uniká vám velké množství tepla.
Zateplení střechy polystyrenem minimálně omezuje hluk například z ulice nebo při dešti. Kdo má plechovou střechu dobře ví, jaký hluk to dokáže udělat. Polystyren má daleko menší paropropustnost a výrazně horší hořlavost než vata.
Zateplení střechy foukanou izolací
Zateplení střechy foukanou izolací je násobně nákladnější než například minerální izolace. Hodí se spíše pro zateplování stropů. Staré střechy totiž nejsou obvykle pro foukanou izolaci připravené. Nemají prkna z obou stran trámu a nevytvářejí vhodný prostor pro izolaci.
3 nejzávažnější chyby při zateplení střechy
Zateplení šikmé nebo rovné střechy byste neměli nikterak podceňovat. Můžete si říct, že se dá na zateplení střechy ušetřit. Jenže to se vám hodně rychle vrátí i s úroky. Co byste neměli podcenit?
1. Šetření na materiálu při zateplení střechy
Tepelná izolace na střechu stojí stále víc a víc. Jenže pokud zvolíte nižší tloušťku izolace střechy, rozhodně v celkovém součtu neušetříte. Naopak. Tepelně-izolační vlastnosti nebudou dostatečné a vy na energiích zaplatíte zbytečně moc. Můžete si snadno spočítat, že správná investice do izolace se vám vrátí.
2. Špatně připevněná střešní fólie nebo nesprávný typ
Jde o tenký materiál, který má ale rozhodující roli při zateplení střechy. Když to vezmeme do důsledku, fólie hraje důležitou roli při zateplení střechy hned dvakrát. Když pokládáte novou střešní krytinu, je nutné mít dobře položenou střešní folii. Tepelná izolace musí být ale také ze strany interiéru překryta speciální parozábranou fólií.
Pokud fólii při izolaci střechy špatně natáhnete, celé zateplení se naruší. Její účinek se začíná ztrácet už při špatné a netěsné aplikaci na 5 % celkové plochy. Nesnažte se nahradit parozábranu jinou levnou stavební fólií, která nemá požadované vlastnosti.
3. Důležitost pásků a tmelů při zateplení střechy
V detailu je krása a taky nutnost. Pro zateplení střechy je důležité, aby se do izolace nedostávala žádná vlhkost. Proto je nutné při spojování parozábranné fólie používat speciální lepicí pásky. Při napojování fólie na obvodové stěny se zase používá tmel, který se aplikuje po celém obvodu šikmé střechy i na vzájemných styčných plochách. I takové detaily je nutné brát při zateplení střechy vážně.
Jak na zateplení střechy svépomocí
Zateplení střechy není žádná raketová věda, pokud je krytina v naprostém pořádku a střecha je vyřešena konstrukčně správně.
Minerální vata je tak hustá, že se s ní snadno manipuluje a řeže. Když si přesně vyměříte prostor mezi trámy, není problém si ji nařezat, jak potřebujete. Řezání probíhá ideálně pomocí vroubkovaného nože.
Pláty minerální izolace snadno vložíte i do úzkých prostor natěsno, čímž zvýšíte tepelný účinek. Pláty z minerální izolace jsou tak husté, že umožňují i náročnější výřezy, které vyžadují přesnost, například výřez na zásuvku.
Když při zateplování střechy postupujete opravdu přesně, izolace vám po zatlačení mezi trámy nevypadne. To vám dost usnadní práci.
Při zateplení střechy je podstatné nezapomenout na umístění folie, jak jsme psali výše.
Cena zateplení střechy
Cena zateplení střechy se odvíjí od několika faktorů. Záleží, zda se do zateplení střechy pustíte svépomocí, nebo jestli práce svěříte firmě. Cenu materiálu pro zateplení střechy si ale vždycky můžete snadno spočítat sami. Stačí si prostor změřit a zjistit, jakou tloušťku izolace potřebujete. A když do toho půjde s profesionální firmou, kompletní cenu zateplení střechy vám jistě sdělí dopředu.
Nejvíce vás zajímá
Jaké jsou náklady na zateplení střechy?
Cena zateplení střechy se odvíjí od několika faktorů, jako je volba materiálů, tloušťka izolace a práce, a může se lišit v závislosti na tom, zda se práce provádí svépomocí nebo je svěřena profesionální firmě.
Proč je výhodné zateplit střechu?
Zateplení střechy pomáhá udržet teplo v domě a snižuje náklady na energie až o 30% a zároveň zvyšuje komfort bydlení.
Jaké materiály jsou vhodné pro zateplení střechy?
Pro zateplení střechy se nejčastěji používají minerální vlny/vaty, skelná a kamenná minerální izolace, polystyren a foukaná izolace.
Jaké jsou nejvážnější chyby při zateplení střechy?
Mezi největší chyby patří šetření na materiálu a laxnost provedení. Například špatně připevněná střešní fólie a nedostatečné použití pásků a tmelů při spojování fólií.