Výška umyvadla a jeho osazení

Ať už jste se pustili do náročné rekonstrukce nebo jste se rozhodli pro zbrusu nový dům, jistě vás bude mimo jiné zajímat, jaká je správná výška umyvadla a jeho osazení (například vodovodní baterií, umístění zrcadla či držáku na ručníky).

Nezáleží, zda jste se rozhodli pro klasické umyvadlo, pro designovku z koupelnového studia nebo pro umyvadlo položené na koupelnové skříňce.

Pro všechny platí pár základních pravidel, kterými se řídí nejen profesionálové, ale i domácí kutilové. Jednoduché pravidlo pro určení správné výšky umyvadla zní, že při mytí rukou by vám neměla stékat voda po rukou až k loktům.

Pojďme si ale představit pár oficiálních čísel.

Standartní výška umyvadla

Zcela běžnou a univerzálně používanou se stala výška umyvadla od země 85 cm. Ta by měla vyhovovat všem členům domácnosti, kteří budou koupelnu používat. Pokud si nevíte rady, zda vám bude tato výška vyhovovat, ideální je navštívit jakékoliv koupelnové studio či hobby prodejnu s umyvadly a vyzkoušet si výšku připevněného kusu ke stěně.

Pokud vám výška umyvadla od podlahy 85 cm nebude vyhovovat, je na místě dohodnout se s řemeslníkem či firmou, kteří vám budou koupelnu zhotovovat a domluvit se na nižším či vyšším posazení umyvadla na stěnu. Také je potřeba brát v úvahu rozložení a velikost koupelny. Jestliže nemáte žádné speciální požadavky na umístění umyvadla, řemeslník vám jej automaticky namontuje právě do této obvyklé výšky.

Výška umyvadla pro děti

Běžně umyvadlo pro děti potkáte na veřejných toaletách, v prostorách školy či školky nebo na prostranstvích, určených výhradně dětem typu dětské hřiště či zábavní park. Je ale možno zařídit dětem vlastní koupelnu uzpůsobenou jejich potřebám i u vás doma. Nutno zmínit, že dětská umyvadla mají i vlastní druh vodovodní baterie a umyvadlových doplňků.

Univerzální výška od země pro umístění dětského umyvadla je 50 cm.

  • Dětem do 3 let je umyvadlo nutno umístit 400–430 mm od země.
  • Dětem předškolního věku je umyvadlo nutno umístit 500 mm od země.
  • Dětem školního věku je umyvadlo nutno umístit 600-750 mm od země.

Pokud však nemáte možnost nebo nechcete řešit dětskou koupelnu ve vašem domě, stačí dětem pořídit protiskluzový stupínek či stoličku a nechat ji přístupnou v blízkosti umyvadla. Pokud si dítě bude chtít vyčistit zoubky nebo si umýt ruce bez vaší pomoci, zvládne to bezpečně samo.

Výška invalidního umyvadla

Handicapovaným osobám je nutno zajistit bezpečný, jednoduše přístupný prostor koupelny bez jakýchkoliv překážek. Hlavní je, aby byla koupelna prostorná. Tělesně postižení mají také vlastní tvar umyvadla, který bývá většinou zepředu vybraný tak, aby se pod něj dalo lehce zajet s invalidním vozíkem a aby člověk pohodlně dosáhl na baterii. Výška invalidního umyvadla (jeho horní hrana) by měla být 80 cm od země. Často se můžete setkat s tím, že umyvadlo je po stranách opatřeno madly pro lepší pohyblivost postiženého. Samozřejmě člověk na vozíku bude potřebovat jinou výšku umyvadla než člověk jinak tělesně postižený.

Výška umyvadla na desku

Na trhu je k dostání plno umyvadel různých druhů, pro která je samozřejmě vhodná jiná výška umístění. To se týká i umyvadel na desce, což znamená, že se samotné umyvadlo umístí na plochu, která slouží pro odkládání doplňků k umyvadlu (mýdlenka, stojánek na zubní kartáčky apod.). Vždy musíte počítat s tím, že horní hrana umyvadla by měla být ve výšce 85 cm. To znamená, že samotnou skřínku či desku budete muset připevnit o pár centimetrů níže, aby umyvadlo odpovídalo standartní výšce umístění.

Výška umyvadla na WC         

Umyvadlo se nemusí nacházet pouze v koupelně, ale můžete ho umístit také na WC. Jestliže tedy budete dávat umyvadlo také na toaletu, nemusíte se bát, obecná pravidla jsou zde stejná, jako při umístění v koupelně. Předpokládá se, že domácnost obývají členové domácnosti, kteří budou používat obě místnosti. Jelikož bývají WC místnosti dosti malé a stísněné, pro ušetření prostoru se doporučuje použít rohové umyvadlo nebo umyvadlo menších rozměrů – nejčastěji se na trhu setkáte s rozměry 35 cm široká a 22 cm hluboká.

Výška osazení umyvadla

  • Výška baterie nad umyvadlem by měla být 115 cm od země.
  • Výška zrcadla nad umyvadlem se určuje od země a činí 100–180 cm. Výška umístění závisí na typu a velikosti zrcadlového rámu nebo zda se jedná o zrcadlovou skříňku.
  • Výška odpadu umyvadla je 53 cm od země a průměru 4 cm.
  • Výška připojovacích ventilků činí 58 cm od země s roztečí 10 cm.
  • Výška umístění držáku na ručníky se pohybuje okolo 110 cm od země.

Norma pro výšku umyvadla

Pro správné umístění umyvadla neexistuje žádná daná norma, podle které byste se museli nutně řídit. Jde jen o pár obecných rad, které vychází z průměrné výšky člověka a jeho potřeb. Proto má každý možnost zvolit si ideální výšku, do které umístí umyvadlo a myslet přitom na osazenstvo jeho domácnosti, rozložení koupelny, popřípadě na jiné rozhodující faktory.

Závěrem je nutno upozornit na pár temných zákoutí, na které je potřeba dát si pozor a brát je v úvahu:

  • Při celkové rekonstrukci nebo při budování novostavby nezapomínejte myslet na to, že výška umyvadla a jeho osazení se určuje od podlahy. To znamená, že pokud nemáte položenou podlahu a umisťujete umyvadlo, je třeba počítat s pár centimetry navíc o vybetonování a tloušťku samotné dlažby či jiné krytiny.
  • Je nutno posadit umyvadlo do naprosté roviny, s tím vám pomůže vodováha

Hned na startu rekonstrukce či zařizování interiéru v novostavbě je důležité vybrat ideální velikost umyvadla – úměrně velikou místnosti a účelu.

Nejvíce vás zajímá

Jaká je standartní výška umyvadla?

Standardní a univerzálně používanou výškou umyvadla od země 85 cm. Běžně vyhovuje všem členům domácnosti.

Jaká je optimální výška odpadu umyvadla?

Univerzální výška odpadu umyvadla je 53 cm od země a průměru 4 cm.

Napsat komentář