Cena podlahového topení a co ovlivní jeho provozní náklady

Pro mnoho klientů bylo podlahové topení luxusem, který si nemohou dovolit. Po konzultaci a následnému přepočtení nákladů na pořízení, montáž a provoz podlahového topení změnili názor a nemohou si tuto investici vynachválit. Pojďme se tedy společně podívat na varianty podlahového topení a cenu, za kterou je možné dopřát si teplou podlahu i u vás doma.

Druhy podlahového vytápění

Podlahové topení dělíme na 2 skupiny podle toho, jakým způsobem vyhřívají pochozí plochu.

Elektrické podlahové topení

Prvním je tedy elektrické topení, které se pokládá do podlahové konstrukce zhruba 5-10 cm, podle způsobu vytápění. Odporové elektrické kabely se montují s pravidelnými mezerami po celé ploše vyhřívané plochy. Důležité je, aby se odporové kabely nedotýkaly a nepřekrývaly navzájem. Jakmile se podlaha zalije anhydridem nebo betonem (nedoporučujeme z důvodu, že beton může tvořit vzduchové kapsy kolem kabelů a následkem toho se bude v těchto bublinách teplo ztrácet), je nutné počkat až do úplného zatvrdnutí. Poté je možné pokládat podlahovou krytinu a začít topit.

Jakmile začne elektřina procházet odporovým kabelem, začne se zahřívat. Roznášecí vrstva rozprostře teplo po celé ploše, pod níž je elektrické podlahové topení namontováno.

Teplovodní podlahové topení

Jde o soustavu trubek, které se pokládají třemi různými variantami. Montují se do podlahové konstrukce a proudí jimi voda o teplotě v rozmezí 30–50 °C, která je ohřívána zdrojem tepla (teplené čerpadlo, plynový kotel, elektro kotel, solární tepelná soustava…). Trubky s vodou jsou uloženy do hloubky 4–5 cm od povrchu podlahy. Správně položené podlahové topení se opět zalije anhydridem nebo betonem a po vytvrdnutí se položí podlahová krytina. Je možné montovat teplovodní podlahové topení i suchou formou, například položením sádrokartonu.

Na rozdíl od elektrického podlahového vytápění je teplovodní topení náročnější na údržbu. Jelikož trubkami protéká voda, usazují se na jejich stěnách minerály a vytvářejí usazeniny. Ty postupně zabraňují správnému fungování podlahového topení a snižují jeho výkon. Proto je nutné topnou soustavu v rozmezí 7-10 let čistit, a to pomocí ochranných kapalin, které se přimíchají do vody.

Kam mohu podlahové vytápění nainstalovat

V podstatě všude, kde se chcete při našlápnutí ploskou nohy cítit příjemně. V koupelně podlahové topení zajisté ocení všichni, do obývacích prostor se hodí v případě, že nebude příliš zastavený nábytkem a ztrácet tak na efektivitě.

Nejlepší podlahovou krytinou je dlažba, vinyl nebo PVC. Jsou však místa, do kterých je to zbytečné. Podlahové topení nebude mít ten správný výkon, pokud plánujete do místnosti položit ještě koberec.

Hygienická norma nám určuje, že teplota vyhřívané podlahy v místnostech s převážně sedavou činností osob, by se měla pohybovat v rozmezí 19-29 °C. Níže vám sepíšeme podrobný rozpis teplot v místnostech, které vyhodnotilo Ministerstvo zdravotnictví jako ideální. Zároveň díky snížení teploty, na kterou vytápí podlahové topení místnost, snížíte i náklady na jeho provoz. Podlahové topení by mělo mít o 2-3 °C více, než je požadovaná teplota v místnosti.

  1. V obývacím pokoji by se měla ideální teplota pohybovat okolo 20 °C.
  2. Dětský pokoj je vhodně zatopit na 21 °C.
  3. Koupelnu je dobré udržovat vyhřátou a to na 22-24 °C.
  4. V ložnici se vám bude klidně spát při 18 °C.
  5. Chodbě či schodišti stačí teplota okolo 15 °C.

Výhody podlahového topení

Jde o téměř bezúdržbový systém, který nám dopřeje pocit teplých nohou (klasické formy topení odvádí teplo směrem vzhůru – teplo se drží u stropu). Pochozí plocha se doporučuje zahřívat maximálně na 29 °C, výjimečně i na více stupňů (krátkodobě).

Díky podlahovému topení se nevíří prach místnostmi, jelikož nedochází k proudění vzduchu. Dále nevysušuje vzduch, což ocení zejména astmatici a alergici. Protože se zabudovává do podlahy, můžete využít plnou kapacitu místnosti. Podlahové topení zabraňuje tvorbě plísní a vlhkosti.

Nevýhody podlahového topení

Vytápění není vhodné do budov s vysokým únikem tepla. Vzhledem k tomu, že trvá, než podlahové topení vytopí celou místnost, není ideální do objektů pro krátkodobé ubytování.

Cena podlahového topení za m²

V objektech, ve kterých je podlahové topení zabudováno, je dobré hlídat si roční spotřebu tepla. Ta by neměla být vyšší než 70-80 kWh/m². Pokud průměrná roční spotřeba přesáhne tuto hranici, investice do podlahového topení se nevyplatí.

Náklady na pořízení teplovodního podlahového topení jsou v porovnání s elektrickým vytápěním vyšší. Ovšem co se týká provozu, je náročnější financovat elektrické topení. Při dnešních cenách elektřiny je potřeba správně nastavit termostat, poté bude provoz elektrického podlahového topení za přijatelnou cenu. Pokud se budeme bavit o případných opravách, je citelně nákladnější opravit teplovodní podlahové topení, kvůli náročnosti jeho instalace.

 Náklady na pořízení včetně montážeNáklady na pořízení včetně montáže podlahyNáklady na provozNáklady na opravy
Elektrické podlahové topení cena500-700,-/m²Průměrně 1000,-/m²VyššíNižší
Teplovodní podlahové topení cena650-900,-/m²Průměrně 1500,-/m²Nižší + údržba trubekVyšší

Pokud byste chtěli porovnat, jaká je cena podlahového topení a tradičních radiátorů, bylo by to velmi nerozhodně. Rozdíl mezi pořizovacími náklady je minimální. Ovšem provozní náklady jsou rozhodně znatelnější u klasických radiátorů. Také efektivita hraje do karet podlahovému topení. Investice do podlahového topení se vám vrátí za kratší dobu než při koupi radiátorů.

Nejvíce vás zajímá

Jak funguje elektrické podlahové topení?

Elektrické podlahové topení funguje tak, že jakmile elektřina prochází odporovým kabelem, začne se zahřívat a rozvádí teplo po celé ploše vyhřívané plochy.

Jak funguje teplovodní podlahové topení?

Teplovodní podlahové topení funguje tak, že voda o teplotě v rozmezí 30-50°C proudí trubkami, které jsou uloženy do hloubky 4-5 cm od povrchu podlahy, a ohřívají podlahovou konstrukci, která následně vydává teplo.

Kam se nejčastěji instaluje podlahové topení?

Podlahové topení se nejčastěji instaluje do koupelen, ale hodí se také do obývacích prostor, pokojů a dalších místností, kde chcete při našlápnutí ploskou nohou cítit příjemnou teplo.

Napsat komentář