Vlhkost dokáže u novostavby a starších domů udělat slušnou paseku. Izolace základů domů je tak zásadní. Jak vypadá správná hydroizolace základů? Proč myslet taky na zateplení? A jak si poradit s izolací starších staveb? To všechno a víc se dozvíte v článku.
Izolace základů proti vlhkosti a úniku tepla
Když se bavíme o izolaci základů novostavby, musíme uvažovat o dvou směrech. O hydroizolaci a také o tepelné izolaci. Základovou desku je totiž nutné chránit nejen proti pronikání vlhkosti, ale také proti unikání tepla. Protože i když uděláte pouze kvalitní hydroizolaci, můžete mít problém s vlhkostí, která vzniká vysokým rozdílem teplot mezi vnějším a vnitřním prostředím.
Abyste dosáhli dokonalé ochrany domu před vlhkostí a zároveň šetřili energie, doporučujeme v případě zateplování základů zajistit kvalitní hydroizolaci základového zdiva, drenáž pro odvod vody a odpovídající tepelnou izolaci.
V případě hydroizolace základů je třeba vybírat řešení podle specifických podmínek stavby. Pro izolaci základů se nejčastěji používá nopová fólie, která vytváří drážky pro oddělení vlhkého zdiva od podkladu.
Svislá hydroizolace základů
Svislá hydroizolace základů se provádí na těch částech stavby, které se nacházejí pod úrovní okolního terénu. Svislou hydroizolací základů izolujete stavbu od okolního terénu a zabráníte tak pronikání vlhkosti ze zeminy do spodní zástavby. Použitá nopová hydroizolační folie zároveň vytváří vzduchovou odvětrávací dutinu mezi izolovaným zdivem či konstrukcí a okolní zeminou.
Zásadní při svislé hydroizolaci stavby je využití drenážního bloku, který zamezuje hromadění vody na jednom místě, tedy u základů.
Hydroizolace základů asfaltovými pásy
Dříve se hydroizolace základů nebo i například podlahy prováděla lepenkou IPA. Ta ale příliš nevydržela. Dnes už máte naštěstí k dispozici modernější technologie pro izolaci základů. Používají se například oxidované asfaltové pásy nebo modifikované asfaltové pásy.
Ať už si pro hydroizolaci základů vyberete jakýkoliv druh, cíl je vždycky společný. Jde o to, abyste měli pevné, spolehlivé a bezpečné základy. Protože:
- Hydroizolace základů zabraňuje přístupu vlhkosti ke konstrukci stavby.
- Izolace základů tvoří ochranu proti stékající vodě.
- Hydroizolace základů asfaltovými pásy funguje také proti radonu.
Tekutá hydroizolace základů
Tekutá hydroizolace základů je vlastně lepenka v jiném skupenství. Jde o dvousložkový pružný nátěr na bázi disperze a modifikovaných cementových směsí, který po vytvrdnutí vytváří trvalou hydroizolaci. Tekutá hydroizolace je vhodná pro izolaci základů, kde nehrozí radonové záření.
Plastová izolace základů
Plastová izolace základů je jedním z méně obvyklých řešení. Tento typ hydroizolace je buď ve formě tekutého nátěru nebo plastových izolačních pásů z PVC. Polyethylenová hydroizolační fólie se používá zejména k izolaci spodních staveb. Chrání stavby nejen před vlhkostí, ale také před účinkem radonu, ropnými, chemickými a odpadními látkami.
Dodatečná izolace základů
Mnoho starých domů a chalup nemá dostatečnou izolaci základů proti vodě nebo působení vlhkosti. Vlhkost v domě je velice nepříjemná, protože se na stěnách mohou tvořit nebezpečné a škodlivé plísně.
Dodatečná izolace základů je však většinou noční můrou. Mnozí totiž tvrdí, že podřezání baráku je jedinou možností. To ale není vždycky úplně potřeba. Některá opatření pro dodatečnou izolaci základů můžete podniknout, aniž byste museli bourat nebo podřezávat.
Musíte se trochu smířit s tím, že plnohodnotnou hydroizolaci základů lze udělat jen obtížně. Můžete však podniknout některá opatření, která působení vody a vlhkosti na dům alespoň zmírní.
Hydroizolace základů není úplně to stejné, jako opatření proti vlhkosti. Jestliže se ale ve zdech drží vlhkost, je nutné ji dostat ven všemi prostředky, které se nabízejí. Jde například o drenáže, vysoušení či podřezání zdí a jejich „podražení“ plechy či asfaltovými pásy.
Dodatečná izolace základů ale dokáže problém s vlhkostí výrazně omezit. Nebo pronikání vlhkosti předejít.
Dodatečná izolace základů nopovou fólií
Izolace základů nopovou fólií vytváří bariéru proti vodě. Nopovka se položí do výkopu výstupky (nopy) směrem k základům. Díky nopům vzniká mezi fólií a materiálem základů určitá větrací mezera. Nopová fólie se vyvede zhruba 20 cm nad úroveň terénu, její horní hranu pak přichytíte ke zdivu speciální lištou, která zamezí zapadávání nečistot do vzduchové mezery mezi základy a nopy.
Voda se ale jenom tak nevzdává. Proto je nutné myslet při hydroizolaci základů nopovou fólií na její odvedení, ideálně perforovanou drenážní trubkou. Trubku musíte důkladně vyspádovat a horní konec je třeba vyvést kvůli odvětrávání nad terén. Do výkopu položíte geotextilii, vysypete ho vrstvou písku, štěrku a drtí. Na tyto vrstvy dáte drenážní trubku a zasypete ji opět vrstvami štěrku a drti.
Pro hydroizolaci základů je dobré, abyste na povrch umístili například betonovou dlažbu, která má spád a která odvádí vodu.
Dodatečná izolace základů a tepelná izolace
Když už provádíte dodatečnou izolaci základů, zvažte, zda rovnou nevytvořit zateplený sokl. Když už to jednou kopete, vyplatí se to rovnou udělat. Sfouknete tak rovnou dvě mouchy jednou ranou. Postaráte se o vlhkost a získáte uvnitř větší tepelný komfort.
Nejvíce vás zajímá
Proč je důležité izolovat základy domu?
Izolace základů je důležitá, protože chrání domovou konstrukci před pronikáním vlhkosti a působením vody. Vlhkost může způsobit škodu na zdích a podlahách, může vést ke vzniku plísní a dalších problémů. Kromě toho izolace základů může pomoci snížit náklady na vytápění a zlepšit tepelný komfort domu.
Jaké jsou nejčastější materiály pro hydroizolaci základů?
Nejčastěji se pro hydroizolaci základů používá nopová fólie, asfaltové pásy, tekutá hydroizolace a plastové izolační pásy. Volba materiálu závisí na konkrétních podmínkách stavby, jako je typ půdy a terénu, vzdálenost od vodních zdrojů a další faktory.
Jaká je role drenáže při izolaci základů?
Drenáž při izolaci základů pomáhá odvádět vodu pryč od základů domu. Drenáž se obvykle umisťuje na spodní části základů po celém obvodu domu. Pomáhá udržovat základy v suchu, a tím předcházet problémům s vlhkostí.
Dobrý den,
nevím si rady, domnívám se, že stavitel domu porušil technologický postup při izolaci základů domu. prorazil hmoždinkami cihlu porotherm i tvárnice bez mého souhlasu. Předeslal, že bude jenom lepit desky EXP. Nestalo se tak, co s tím. Stavba je plně rozdělaná. Nedokáži se bránit, prosím poradit.
Boženka