Foukaná izolace: kterou si vybrat a za jakou cenu

Jde o speciální druh izolace, která se na předem určené místo nanáší stříkáním. Stroj na foukanou izolaci, z něhož ústí hadice, je připevněn k vozidlu. Uvnitř stroje proudí vzduch a žene skrz hadici materiál ven. Podle tohoto pracovního postupu získala izolace své pojmenování. Je také možné setkat se s pojmenováním dutinová či výplňová.

Na trhu je k dostání několik druhů foukané izolace, jejichž základ tvoří buď celulóza, minerální vata, dřevovlákno, skelné vlákno nebo polystyren.

Foukaná minerální izolace

Nejčastěji se vyrábí z čedičových vláken, která se získávají rozemletím kameniva a následně jejich roztavením. Z roztavené hmoty se pomoci odstředivé síly utvoří rozvlákněný materiál. Proto můžete natrefit i na pojem čedičová foukaná izolace. Foukaná minerální izolace je vodoodpudivá a propouští páru a vzduch. Své uplatnění najde například při izolování plechových střech, stropů, stěn a šikmých ploch. Jelikož tento materiál odolává velice vysokým teplotám (až 1000 °C), je možné ho použít i při vymezení prostoru mezi požárními úseky.

Foukaná izolace z dřevovlákna

Při výrobě se do dřevěných vláken (nejčastěji z borového dřeva) přimíchávají látky, které zvyšují odolnost vůči plísni a vlhkosti. Dřevovláknitá tepelná izolace je vysoce kvalitní tepelný izolant a v oblibě ji mají hlavně stavaři dřevostaveb (při konstruování budovy je využito materiálu, který si zachovává všechny vlastnosti dřeva). Je možné ji využít i při zateplení střech, podlah, svislých i vodorovných ploch.

Foukaná polystyrenová izolace

Funguje na principu malých polystyrenových kuliček, které jsou speciálně upravené, aby do sebe netahaly vlhkost (hydrofobizace). Zároveň tento proces také zabraňuje vzniku plísní, houbami a dalšími škůdci. Foukaný polystyren odolává teplotám maximálně okolo 75 °C, při vyšších teplotách jeho vlastnosti pomalu mizí.

Foukaná izolace ze skelného vlákna

Jedná se o rozvlákněné sklo, které se získává podobně jako minerální izolace za pomocí odstředivé síly. Má výborné tepelné a akustické vlastnosti. Dokáže dlouhodobě vzdorovat teplotám okolo 450 °C. Má velice nízkou hmotnost, a proto se hodí do míst, která není radno zatěžovat např. sádrokartonové stropy.

Foukaná izolace z celulózy

Speciálně vybraný recyklovaný papír se rozmělní na buničinu, do které se přimíchají látky, zabraňující hoření – izolace nenechá oheň proniknout do dalších vrstev konstrukce. Při zvýšení okolní teploty se pomalu začne z přimíchaných látek uvolňovat voda a izolant si dlouhodobě uchová teplotu nižší než 100 °C. Foukaná celulózová izolace je vysoce odolná nejen vůči plísním a houbám, ale i proti hlodavcům.

Foukaná izolace svépomocí

Možná se celý proces provedení izolace nezdá složitý. Nicméně je nutné popřemýšlet nad celým procesem do začátku do konce. Pokud si objednáte profíky, zaplatíte si za celkový servis – příprava prostoru pro provedení izolace, zaizolování, úklid. Jako třešničku na dortu obdržíte i záruku na provedenou práci běžně v rozmezí 2–5 let.

Pokud ale chcete provádět izolaci svépomocí, nezapomeňte, že nejprve strávíte několik hodin studiem přesného postupu a komplikací, které mohou během práce nastat. Jak správně zaizolovat daný prostor, aby provedená práce nepřišla vniveč, ale aby izolace plnila svou funkci. Dále si musíte půjčit foukací stroj a veškeré náčiní. Musíte nakoupit materiál, který budete potřebovat, včetně ochranných pomůcek. Dále je potřeba nachystat místo, aby při foukání šlo všechno pěkně od ruky a nedošlo k žádné časové prodlevě. Po zafoukání je nutné všechno uklidit, očistit a odvézt zpět do půjčovny.

V konečném výsledku se nebavíme ani tak o ceně, jako o stráveném času. Zkušená firma zvládne zaizolovat plochu (půdu rodinného domu) v průměru za 3 hodiny.  

Výhody

  1. Foukaná izolace je volbou číslo jedna ve špatně přístupných místech, kde byste jen velmi těžko zápasili s izolačními deskami či kusy polystyrenu. Své uplatnění najde nejen v novostavbách (podkrovní prostory), ale i při rekonstrukcích (odkryté krovy a trámy).
  2. Díky tomu, že se nanáší stříkáním přímo na dané místo, nedochází k nežádoucímu nepořádku.
  3. Jestliže zateplíte foukanou izolací celý objekt, můžete ušetřit až 60 % nákladů za energie.
  4. Zateplení pomocí dutinové izolace je časově nenáročné – při běžné velikosti domu, může být půda hotová za tři hodiny, a to bez jakéhokoliv narušení chodu domácnosti.
  5. Oproti jiným způsobům zateplení nevzniká zbytečný odpad (při zateplení deskami, platíte i za odřezané části, které se nevyužijí).
  6. Foukaná izolace má vysokou požární odolnost.
  7. Správně provedená izolace vás v zimě udrží uvnitř v teple a v horkých letních měsících uchová příjemný chlad uvnitř.
  8. Foukaná izolace (konkrétně minerální a z celulózy) je vysoce odolná vůči plísním, vlhkosti a jiným škůdcům.

Nevýhody

  1. Při zateplování špatně dostupných míst je potřeba dát pozor na to, aby se foukaná izolace dostala do všech skulin a rohů.
  2. Tloušťka izolace se kvůli nanášení formou stříkání špatně odhaduje. Proto se někdy může stát, že bude na některých místech nastříkaná ve větším množství než jinde.

Cena foukané izolace

Samozřejmě záleží na druhu izolace a také na stavu izolované budovy. Zda jde o novostavbu, špatně přístupné prostory, které se izolují přes vyvrtané otvory nebo zafoukání krovů. Svůj podíl na výši ceny má i velikost izolovaného povrchu. Běžně se ale cena foukané izolace za m³ pohybuje v rozmezí 800 Kč – 1500 Kč.

Nejvíce vás zajímá

Co je foukaná izolace?

Foukaná izolace je speciální druh izolace, která se nanáší stříkáním na předem určené místo. Stroj na foukanou izolaci, z něhož ústí hadice, je připevněn k vozidlu. Uvnitř stroje proudí vzduch a žene skrz hadici materiál ven. Podle tohoto pracovního postupu získala izolace své pojmenování.

Jaké druhy foukané izolace máme k dispozici?

Na trhu je k dostání několik druhů foukané izolace, jejichž základ tvoří buď celulóza, minerální vata, dřevovlákno, skelné vlákno nebo polystyren.

Jaký je význam foukané minerální izolace?

Foukaná minerální izolace je vodoodpudivá a propouští páru a vzduch. Své uplatnění najde například při izolování plechových střech, stropů, stěn a šikmých ploch. Jelikož tento materiál odolává velice vysokým teplotám (až 1000 °C), je možné ho použít i při vymezení prostoru mezi požárními úseky.

Proč se používá foukaná dřevovláknitá izolace?

Odpověď: Dřevovláknitá tepelná izolace je vysoce kvalitní tepelný izolant a v oblibě ji mají hlavně stavaři dřevostaveb. Je možné ji využít i při zateplení střech, podlah, svislých i vodorovných ploch.

Jak funguje foukaná polystyrenová izolace?

Foukaná polystyrenová izolace funguje na principu malých polystyrenových kuliček, které jsou speciálně upravené, aby do sebe netahaly vlhkost (hydrofobizace). Zároveň tento proces také zabraňuje vzniku plísní, houbami a dalšími škůdci. Foukaný polystyren odolává teplotám maximálně okolo 75 °C, při vyšších teplotách jeho vlastnosti pomalu mizí.

Napsat komentář